Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü

Bölümümüzde Erasmus


 • Erasmus değişim programı, Avrupa Birliği’nin Avrupa’da yükseköğretim kalitesini artırmak amacıyla üniversiteler, öğretim elemanları ve öğrenciler arasında bir ağ oluşturmasını kapsayan eğitim öğretim programıdır. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve akademik personel değişimi yapabilmeleri için hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlamaktadır. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı ERASMUS' tan (1469-1536) almıştır.
 • Kocaeli Üniversitesi 2004-05 akademik yılından başlayarak bu programa dahil olmuş, öğrencilerinin eğitim ve kültür alanında ufuklarını genişletmeleri için Avrupa’da okumalarına ve yaşamalarına imkan sağlamıştır. Aynı program çerçevesinde yurt dışından gelen öğrencileri de değişim yapmak üzere kabul etmektedir. Öğrencilerin Erasmus değişim programına katılmalarının en önemli yararları; yabancı dillerini geliştirmek, farklı kültürlerden arkadaş çevresi edinmek ve bunu yaşam boyu sürdürmek, uluslararası bir bakış açısı kazanmak, özgeçmişlerine yabancı ülke deneyimi eklemek, daha özgür, kendine güvenli ve motivasyonu artmış bireyler olarak geri dönmek, Avrupa’da farklı bir ülkede birkaç ay geçirme heyecanı ve deneyimi yaşamaktır. Biz de KOÜ İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü olarak Avrupa’nın önde gelen bazı üniversiteleri ile Erasmus değişim programı başlatmış bulunmaktayız. Karşılıklı öğrenci değişim programı HİT bölümünün Avrupa’daki ortak üniversite ile yaptığı resmi anlaşma ile gerçekleşmektedir. Buna göre Erasmus programına katılan öğrenciler bir sömestr ya da bir akademik yılı ortak üniversitede geçirebilmektedir. Lisans öğrencileri akademik programlarının ilk yılını kendi üniversitelerinde tamamladıktan sonra Erasmus’a katılma hakkı elde etmektedirler. Değişim sürecinin sonunda öğrenciler kendi ülkelerine dönerek öğrenimlerine orada devam ederler. Erasmus programı ile yurt dışından gelen öğrenciler bölümümüzde İngilizce okutulan dersler alabilmektedirler.
 • Bölümümüzün 7 ülkede 7 farklı üniversite ile karşılıklı Erasmus+ değişim programı anlaşması bulunmaktadır; Aristotales Üniversitesi (Yunanistan-Selanik), Porto Üniversitesi (Portekiz-Porto), San Jorge Üniversitesi (İspanya-Zaragoza), Vilnius Üniversitesi (Litvanya-Vilnius),Guarda Politeknik Enstitüsü (Portekiz-Guarda), Pazmany Peter Catholic Üniversitesi (Macaristan-Budapeşte), Masaryk Üniversitesi (Çek Cumhuriyeti-Brno), Jan Grodek State Vocational Academy (Polonya- Sanok)
 • Aşağıdaki linklerden anlaşmalı üniversiteler ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Ayrıca yalnızca personel hareketliliğini kapsayan iki anlamamız daha bulunmaktadır: Strasbourg Üniversitesi (Fransa- Strasbourg), Madrid Complutense Üniversitesi (İspanya-Madrid).
 • Erasmus Programı hakkında http://int.kocaeli.edu.tr/erasmus/ adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Erasmus Değişim Programı ile Bölümümüze Gelecek Öğrenciler için Açılan Dersler

Fall ECTS Spring ECTS
Visual Technics for Public Relations 5 Visual Design on PR 5
English for PR Business Life 5 Turkish Social Structure (Turkish) 5
Selected Readings in PR 4 Advertising Production for PR (Turkish) 5
Specialization in PR 7 Integrated Marketing Communications 4
Crosscultural PR 6 PR Projects 6
Seminar 4 Workshop Practices II 3
Workshop Practices I 3

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Erasmus Koordinatörü

  Prof. Dr. İdil SAYIMER

  isayimer@kocaeli.edu.tr

  +90 (0262) 303 18 16

  +90 (0262) 303 18 03
Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors