Reklamcılık Bölümü

Bölümümüzde Erasmus


Erasmus Programı Nedir?
 • Erasmus programı, Avrupalı yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır.
 • Bunun yanı sıra yükseköğretim sistemini iş dünyasının gereksinimlerine uygun olarak geliştirmek ve üniversite mezunlarının iş dünyasında istihdam edilebilirliğini arttırmak amacıyla yükseköğretim kurumları ile çalışma çevreleri arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin arttırılmasını da teşvik etmektedir.
Erasmus öğrenim hareketliliği nedir?
 • Erasmus öğrenim hareketliliği, yükseköğretim kurumu öğrencilerinin bir akademik yıl içerisinde eğitimlerinin bir veya iki dönemini Avrupa Birliği üyesi bir ülkedeki anlaşmalı bir yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir. Hareketlilik faaliyetinin gerçekleştirilmesi için bölümünüzün Avrupa Birliği üyesi bir ülkedeki Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) sahibi bir yükseköğretim kurumundaki ilgili bölüm ile Erasmus İkili Anlaşması olması gerekir. EÜB sahibi yükseköğretim kurumlarının listesi için Tıklayınız
Erasmus öğrenim hareketliliğinden kimler yararlanabilir?
 • Bir yükseköğretim kurumunda tam zamanlı olarak eğitim gören ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri Erasmus öğrenim hareketliliğinden yararlanabilir. Programdan yararlanabilmek için gerekli olan minimum akademik ortalama önlisans ve lisans öğrencileri için 2.20/4.00, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2.50/4.00'tür.
 • Değişimin gerçekleşeceği akademik yıl birinci sınıfta okuyan önlisans ve lisans öğrencileri Erasmus öğrenim hareketliliğine başvuruda bulunabilir, ancak değişim başladığında 1. sınıf öğrencisi olmamaları gerekir.
Erasmus öğrenim hareketliliğine nasıl başvuru yapılır?
 • Üniversitemizde Erasmus öğrenim hareketliliğinden yararlanacak öğrenciler için yılda bir kez başvuru ve seçim işlemleri uygulanır. Başvuru tarihleri her yıl farklılık göstermekle birlikte genellikle seçim süreci Ocak ya da Şubat aylarında başlamakta ve bu süreçte bir sonraki akademik yılda değişim faaliyetinden yararlanacak öğrenciler belirlenmektedir.
 • Başvuru dönemlerinde web sayfamızda http://int.kocaeli.edu.tr/erasmus/ yayınlanan link aracılığı ile başvurunuzu yapabilirsiniz. (bkz. Öğrenim hareketliliği başvuru). Başvuru yapabilmeniz için bölümünüz ile Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) sahibi bir AB yükseköğretim kurumu arasında ilgili akademik yılda (örn. 2011-2012) geçerli olan bir Erasmus İkili anlaşması olması gereklidir. Erasmus İkili Anlaşmaları'nın listesi için bkz. Tıklayınız
 • Erasmus öğrenim hareketliliği öğrencisi seçimi yapılırken not ortalamasının % 50'si ve dil puanının % 50'si alınır ve hesaplanan ağırlıklı ortalamaya göre İkili Anlaşma kontenjanının elverdiği sayıda öğrenci Erasmus aday öğrencisi olur. Programdan yararlanmak üzere başvuruda bulunan öğrenciler, başvuru dönemlerinde http://int.kocaeli.edu.tr/erasmus/ sayfamızdan ilan ettiğimiz yer ve tarihlerde yapılan yabancı dil sınavlarına girmekle yükümlüdür. Öğrenciler başvuruda tercih ettikleri yükseköğretim kurumunun Erasmus öğrencilerine uyguladıkları eğitim-öğretim dilinden/dillerinden sınava girmelidir.
 • Erasmus Programı hakkında http://int.kocaeli.edu.tr/erasmus/ adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Reklamcılık Bölümü Erasmus Koordinatörü

   Prof. Dr. Cem PEKMAN

   cem.pekman@kocaeli.edu.tr

   +90 (0262) 303 18 46

   +90 (0262) 303 18 03  Demo Settings
  Header Colors
  Navigation Colors
  Footer Colors