Reklamcılık Bölümü

Hakkında


 • İletişim, halkla ilişkiler ve reklam birbirini tamamlayan üç bilim ve uygulama alanı özelliğini taşımaktadır. 21. Yüzyılda dünya çağdaş uygarlığının en büyük temsilcilerinden birisi olan Avrupa Topluluğu ile tam birleşmeye hedeflenmiş olan ülkemizde; görsel ve işitsel medyanın her bağlamda taşıdığı önemle, bu üçlünün birlikteliği daha da sınır tanımaz bir niteliğe bürünmüştür. Gelişen Türkiye koşullarında çağdaşlığın ötesine gitmek, reklamcılık bağlamında zamanı, uygarlık düzeyini yakalamada ödün verilmez hedeflerden birisi olmalıdır.
 • Reklamcılık bölümü, Türkiye’nin gelişen pazarı ile birlikte büyümekte olan reklam sektörünün kalifiye eleman açığını karşılamak üzere, ağırlıklı olarak reklam yaratımı, uygulama ve medya planlama konularında eğitim verilmesini amaçlamaktadır.
 • Yurt dışında eğitim veren üniversitelerin programlarına paralel olarak hazırlanan reklamcılık bölümü ders program ve içerikleri, küresel boyutta reklam çalışmalarında bulunan çok uluslu reklam ve halkla ilişkiler ajanslarında çalışabilecek nitelikte reklamcılar eğitmenin gerekliliği göz önünde bulundurarak hazırlanmıştır.

Kabul Koşulları


 • Bölüme kayıt yaptırmak için ÖSYM tarafından düzenlenen sınavları başarmış olmak gerekir. Yurt içi veya dışında eşdeğer bir programda öğrenim gören bir öğrenci, üniversite tarafından kontenjan açıldığı takdirde yatay geçiş için başvuru yapabilir. Öğrenci kabulü, başvuruda bulunan öğrencilerin başarı durumlarının değerlendirilmesi sonucu gerçekleşir. Detaylı bilgi için lütfen Kocaeli Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ilgili maddelerine bakınız.

 • Mezuniyet Koşulları


 • Bu programdan mezun olabilmek için, öğrencilerin akademik danışmanlarının da yönlendirmesiyle her bir eğitim/öğretim yılı içindeki iki dönemde toplam 60 AKTS sağlamak koşuluyla 4 yıllık müfredattaki bütün derslerden başarılı olması, öğrenim süresince toplam 240 AKTS sağlaması ve genel not ortalamasının 4,00 üzerinden en az 2,00 olması gerekir. 4 yılın sonunda son ve genel bir sınava daha girilmez.


 • Demo Settings
  Header Colors
  Navigation Colors
  Footer Colors