Haberler

Prof. Dr. Fığlalı Kalite Süreçleri Hakkında Bilgi Verdi


Kocaeli Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri’nden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Gizem Uçar’ın sunduğu Güne Bakış programına konuk oldu.

Kalite Süreçlerine dair bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Fığlalı, “Bu üniversitemizin gerçekten önem verdiği, çalışmaların yoğun gerçekleştirildiği bir konudur. Üniversitemiz kurulduğu dönemden itibaren stratejik plan çalışmaları ve faaliyet raporlarıyla ilgili değerlendirmeler yapmakta ve stratejik plan çalışmaları noktasında gerçekten önemli bir geleneğe sahip. Raporlama, veri toplama, faaliyetlerin değerlendirilmesi üniversitemizde bir gelenek haline gelmiş durumda, bu övgüyle karşılanan bir durum. Her konuda olduğu gibi değişim ve gelişim kalite süreçlerinde de söz konusudur. Dolayısıyla bu raporlama geleneğimizde stratejik planımızın mevcut durumunu yansıtma özelliğini arttıracak şekilde zaman içerisinde çok daha iyileştirerek, geliştirerek elde ettiğimiz sonuçları çok daha iyi yorumlayarak bir takım iyileştirme, geliştirme, düzeltme ve düzenlemelere dönüştürme noktasındayız.” dedi.

“Üniversitelerin Gelişimini Kaydeden Bir Rapor”

Kurum İç Değerlendirme Raporu’na ve bu rapor hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusuna değinen Prof. Dr. Fığlalı, “Kurum İç Değerlendirme Raporu 2015 yılında Yüksek Öğretim Kalite Kurulunun kurulmasıyla bu ismi alan bir rapordur. Dediğim gibi üniversitemizde bu gelenek daha önce de vardı ama ismi farklıydı. Kurum İçi Değerlendirme Raporu olarak değil, “faaliyet raporları” şeklinde ifade ediliyordu. Kurum İç Değerlendirme Raporu Yüksek Öğretim Kalite Kurulu tarafından yönlendiriliyor. Formatı oradan belirleniyor, çeşitli göstergeler tanımlanıyor ve üniversite olarak bizden o göstergeleri sayısal olarak takip etmemiz isteniyor. Dolayısıyla az önce bahsettiğim, kalite komisyonumuzun da oluştuğu beş bölümle alakalı bu iç değerlendirme raporunda üniversitemiz hakkında “Ne yöne doğru gitti?”, ”Neler değişti?”, “Neler yapıldı?”, “Ne tür katkılar oldu?” gibi sorularını cevaplıyoruz ve üniversitemizin mevcut durumunu bir önceki yıl ile karşılaştırarak, bunları raporluyoruz.” diye konuştu.

“Sistem Gayet İyi İlerliyor”

Kocaeli Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri’nden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı KYS-Talep Yönetim Sistemine yönelik değerlendirmelerde bulunarak: “ Bu sistemi geçtiğimiz yaz mevsimi itibariyle devreye aldık. Bu uzun zamandır düşündüğümüz bir şeydi ama dış değerlendirme raporundan sonra buna hız vermek istedik. Dolayısıyla bu sistem aracılığıyla üniversitemiz içerisinden veya dışarısından öğrenci, akademisyen, memur, idari personel başta olmak üzere herkesin bu sisteme girip; herhangi bir talep, öneri veya şikayetini bize iletmesi mümkündür. Sistem gayet iyi gitmekte ve girişler memnuniyet edici düzeyde görünüyor.

Haber: Ömer Can KOÇ (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors